PC PRESS 2013 - Yumama.com - Pobednik u kategoriji 'Porodica i zdravlje'
Sve je u glavi, ako želiš da budeš fit, ali stvarno – budi! Nije problem. Nikakav. Evo šta sam ja uradila… U obe trudnoće ugojila sam ...
Naslovna > Trudnoća po nedeljama > Trimestar 3 > 39. nedelja trudnoće

39. nedelja trudnoće

Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    

BEBA: Vaša beba čeka da pozdravi svet! I dalje dobija na težini kako bi lakše kontrolisala temperaturu tela po rođenju. Već sada je dugačka oko 50 cm, a teška 3000-3250 grama, kao manja bundeva (dečaci su nešto teži od devojčica). Pojačan rad hormona ne utiče samo na vas - nakon rođenja, vašoj bebi će možda biti malo otečene grudi (čak i ako je u pitanju dečak), a može se desiti i da iz njih curi mleko. Ne brinite, te neobične pojave će nestati za par dana. Vaši hormoni mogu da izazovu i nadutost bebinih genitalija.

MAMA: Verovatno ste već spakovali torbu za porodilište. Razmislite da li je u njoj baš sve što će vam biti potrebno u bolnici. Napravite spisak neophodnih stvari koje ne možete da spakujete unapred (četkica za zube, češalj itd). Na taj način u žurbi nećete ništa zaboraviti! Ne razmišljajte mnogo o porođaju, jer on verovatno neće izgledati onako kako vi pretpostavljate.
Sada ginekolog na svakom pregledu kontroliše vaš krvni pritisak i pregleda stomak, kako bi proverio bebin položaj. Takođe, obavlja akušerski pregled (da bi utvrdio zrelost grlića materice) i proverava CTG zapis (srčane tonove bebe).
Dok čekate, i dalje je važno da pratite pokrete bebe i odmah obavestite doktora ako primetite da se ona umirila. Beba treba da bude aktivna sve do rođenja i primetni pad aktivnosti može biti znak nekog problema. Pozovite doktora i ako mislite da je vodenjak pukao. Ponekad je to veliki odliv tečnosti, a nekad mali ili spor.
Ukoliko nedelju do dve dana premašite termin lekar će verovatno indukovati porođaj (možda i pre, ako postoje naznake da je rizik čekanja veći od rizika porođaja).

Šta treba da radite?

• Prilagodite kuhinju novim uslovima. Pripremite sve što je nophodno za bebu (flašice,cucle,sterilizator…) i u kuhinji napravite mesto gde ćete to držati, kako bi noću mogli lako da ih nađete .
  • Sredite bebinu sobu. Dovršite opremanje dečje sobe, kako bi sve bilo spremno kada novi član vaše porodice stigne kući.
  • Obezbedite grudnjak za dojilje. Grudi su vam sada dosta veće u odnosu na period pre trudnoće, a verovatno će se uvećati za broj ili dva dok budete dojili. Sada je krajnje vreme za nabavku grudnjaka za dojilje. Ponesite ga u porodilište. Od koristi će vam biti i ulošci za grudnjak, koji upijaju tečnost, i pročišćen ili medicinski lanolin mast za negu bradavica (ne kupujte lanolin ako ste alergični na vunu).
Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 40. nedelja
Oceni članak
4.67
Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    
Tagovi
Nema tagova za ovaj članak

Prijavite se ne feed komentara Komentara (0 poslato):

ukupno: | prikazano:

Pošaljite komentar comment

Imena beba
Kalendar ovulacije
Prvi dan prošlog ciklusa:
Ciklus:
dana

Anketa
Anketa: Razvoj kukova
Da li ste stavljali bebi široki povoj?
Recepti
Recept slika Testenina sa bundevom i parmezanom
Probajte ukusnu kombinaciju testenine, bundeve i parmezana...
Recept slika Fileti lososa sa salatom od pirinča
Losos, ananas, kari... Nedeljni ručak koji će zadovoljiti i najzahtevnije ukućane, ali i goste!
Recept slika Čokoladni brauni s malinama
Pogledajte kako napraviti ukusne kolače koje mališani jednostavno obožavaju, a čija priprema traje svega pola sata!
Pogledajte ostale recepte
Zajednica
  • Kako čistite bebi nosić? Probali smo Physiomer, i imam utisak da mi je najbolje rešavao problem ali želim da proverim sa mamama. Tamo piše da je 100% morska voda, pa...
Magazin MAMA novi broj!