PC PRESS 2013 - Yumama.com - Pobednik u kategoriji 'Porodica i zdravlje'
Inspirisana serijom koju gleda, Lenka je osnovala svoj prvi klub – "Najbolji prijatelj zauvek". Učlanila me je istog dana, dala mi člansku kartu iscrtanu srcima ...
Naslovna > Trudnoća po nedeljama > Trimestar 3 > 37. nedelja trudnoće

37. nedelja trudnoće

Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    

BEBA: Vaša beba je sada „donošče“ - u terminu je za porođaj. Klinički je potpuno zrela i sprema za život van stomaka. Ukoliko morate da idete na carski rez, vaš lekar će ga zakazati, ali ne pre 39. nedelje (osim ako ne postoje zdravstveni razlozi za raniju intervenciju). Beba je teška od 2700 do 2950 grama (kao tikva), a dugačka oko 48 cm. I dalje dobija na težini - sada oko 14 grama dnevno. Dečaci rastu brže od devojčica i uglavnom su teži na porođaju. Mnoge bebe se rađaju sa kosom, koja je dugačka 1- 3 cm. Nemojte da se iznenadite ako boja kose nije ista kao vaša.

MAMA: Završava se period mogućeg prevremenog porođaja. Svakog dana možete da očekujete da počnu trudovi. Ove nedelje lekar će vas karlično pregledati kako bi utvrdio da li je grlić otvoren ili omekšao. Utvrdiće i tačan položaj bebe. Ukoliko beba nije zauzela položaj glavom na dole, možda će pokušati da je pritiskom na vaš stomak, okrene rukama.
Probne, Brakston-Hiksove kontrakcije sada su verovatno češće, duže i neprijatnije. Trag krvi na vešu, može da bude znak da ćete se poroditi za otprilike par dana, ili manje. (Ako imate teže krvarenje pozovite odmah svog lekara). Ne zaboravite da pitate doktora za rezultate koje ste radili na streptokoke grupe B, kako bi u porodilištu mogli da na vreme pripreme antibiotike (ukoliko su potrebni). Pratite bebine pokrete, pozovite odmah svog lekara ako primetite manju aktivnost od uobičajene.
Sada je teže nego ikad da pronađete udoban položaj za spavanje. Ako možete spavajte preko dana, san će vam dobro doći. U ovom periodu intenzivno ćete sanjati. Razlog tome je zabrinutost zbog porođaja i to što ćete uskoro postati roditelj. Ukoliko se osećate loše i opterećeni ste brigama, porazgovarajte sa svojim lekarom i pokušajte da odvojite dovoljno vremena za sebe.

Šta treba da radite?

• Pripremite se za iznenadni porođaj. Bebe retko dolaze na svet bez najave, ali ukoliko se to desi, bilo bi dobro da znate kako da reagujete u takvoj situaciji. Najvažnija stvar,ako dođe do iznenadnog porođaja, je da ostanete smireni i dopustite bebi da lagano izađe. Imajte nekoliko malih i velikih ćebadi pri ruci. Ne bi trebali da pokušate da presečete pupčanu vrpcu već nastavite put za bolnicu. Iznenadni porođaji se retko završavaju sa komplikacijama.

• Obezbedite auto-sedište. Krajnje je vreme da nabavite sedište za svoju bebu, kako bi mogli da je dovezete iz porodilišta. Raspitajte se kako se postavlja ili zamolite stručno lice da vam pokaže.

Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 38. nedelja

Oceni članak
4.53
Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    
Tagovi
Nema tagova za ovaj članak

Prijavite se ne feed komentara Komentara (19 poslato):

aleksandra 15/01/2012 15:09:35
zasto mi beba stalno stuca u stomaku?
Palac gore Palac dole
0
Maja 26/01/2012 15:21:43
To se i meni desava pogotovu kada pojedem narandzu ili mandarinu.
Palac gore Palac dole
11
maja 29/04/2012 18:31:34
zasto se mora kupovati auto sediste za prve dane,kada se beba moze lepo kao sto i treba izvesti u kopi,dunjici ili bilo kojoj drugoj vrsti nosiljke?to je klasicno pomodarstvo jer niko ne moze da vas kazni ako drzite svoje dete u rukama,a za kasnije kad beba pocne da sedi,naravno.to je glupost koja brzo omali,a puknu se pare i to je klasicna zloupoteba roditelja koji bi dali sve za dete.kako je bilo do sad?
Palac gore Palac dole
3
Saneka 17/05/2012 17:33:46
I moja bebe stalno stuca! :D
Palac gore Palac dole
17
meci 23/05/2012 01:37:02
ZDravo svim buducim mamama... Ja sam u 37 nedelji,i nisam imala nikakvih tegoba,ali su sad pocele da me mnogo bole desni,uvo,glava... Nista mi ne pomaze. Pila sam febricet,stavljala obloge i nista. Bolovi su sve jaci,i nikako ne mogu da spavam vec nekoliko dana. Dali neko moze da me uputi sta da radim i dali je to normalno sad na kraju trudnoce??
Palac gore Palac dole
0
janabanana 17/09/2012 07:25:19
beba stuca jer trenira disanje
Palac gore Palac dole
5
Aleksandra 18/09/2012 09:11:22
Drage moje pozdrav,i mi smo u 37 nedelji... I moja bebica bas stuca,redovno svakog dana, i jako jako puno se sutira,mrda,okrece :)
Palac gore Palac dole
10
Essada 05/01/2013 13:27:42
I kod mene Masalah stuca redovno... jos malo aBd :))))
Palac gore Palac dole
2
Maja 17/01/2013 11:11:08
I moj bebac stuca svaki dan.Sto kaze Maja posle mandarine i pomorandze obavezno :o) Ma sve je to normalno, jos malo pa gotovooo!
Palac gore Palac dole
4
mica 21/01/2013 21:06:02
pozzz za sve buduce mame....
Palac gore Palac dole
7
1 2 next ukupno: 19 | prikazano: 1 - 10

Pošaljite komentar comment

Imena beba
Kalendar ovulacije
Prvi dan prošlog ciklusa:
Ciklus:
dana

Anketa
Anketa: Razvoj kukova
Da li ste stavljali bebi široki povoj?
Recepti
Recept slika Čokoladne kuglice
Ovi slatki čokoladni zalogaji se veoma lako prave, a možete ih spremati zajedno sa svojim mališanima.
Recept slika Kelj sa krompirom
"Kralj" kalcijuma, kako često zovu kelj, je važan deo porodične ishrane jer obiluje vitaminima i mineralima. Pripremljen sa krompirom idealan je prilog jelima od mesa.
Recept slika Domaće perece
Hrskavom slanom pecivu zanimljivog oblika posebno će se obradovati najmlađi ukućani!
Pogledajte ostale recepte
Zajednica
  • Pravilna ishrana dece Dragi roditelji, želim da vas obavestim o radionici koje će se održati 9. oktobra u Holističkom centru Life Design (Balkanska 18, Beograd) u 18h....
Magazin MAMA novi broj!