PC PRESS 2013 - Yumama.com - Pobednik u kategoriji 'Porodica i zdravlje'
Krajem školske godine, na sajtu grada Beograda, pojavio se plan besplatnih  letnjih radionica za decu. Potpuno oduševljena što se neko konačno toga setio, počela sam ...
Naslovna > Trudnoća po nedeljama > Trimestar 2 > 27. nedelja trudnoće

27. nedelja trudnoće

Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    

BEBA: Vaša beba je sve bucmastija i oblija! Ove nedelje je teška skoro 900 grama (kao glavica karfiola) i dugačka je oko 36-37 cm od glave do pete. Njena omiljena aktivnost je verovatno sisanje palca – na taj način ona vežba mišiće obraza i vilice. Spava i budi se u pravilnim intervalima, otvara i zatvara oči. Mozak bebe je veoma aktivan.

Iako su njena pluća i dalje nezrela, sposobna su za funkcionisanje. Beba koja se rodi u 27. nedelji zahteva intenzivnu negu u inkubatoru, ali je sposobna da se izbori za svoj život!

MAMA: Na kraju ste drugog trimestra! Krećite se pažljivo kako bi izbegli padove - zbog povećane težine vaš osećaj za ravnotežu je pomalo poremećen. Pripremajući se za porođaj, ligamenti vam se opuštaju, pa se zato možete osećati pomalo nestabilno. Ovo opuštanje i pomeranje može da izazove i povremeno oštar bol u karličnom delu, i sa svakom novom trudnoćom biće sve jači.

Vaše telo se priprema za poslednji krug. Umor se, verovatno, vratio, a sada možete da primetite i neke nove simptome. Pored bola u leđima, možda ćete da osetite grčeve u nogama. Vaša razvijena materica pristika vene koje vraćaju krv od nogu ka srcu, kao i na nerve koje vode od vašeg stomaka ka nogama. Nažalost, grčevi mogu postati intezivniji kako odmiče trudnoća. Češći su noću, ali se mogu javiti i u toku dana. Kada se to desi istežite listove - ispravite nogu, a zatim lagano pomerajte nožne prste napred nazad ka cevanici. Takođe, od pomoći mogu biti šetnja i masaža listova.

Šta treba da radite?

• Potražite nekoga da vam pomogne. S obzirom da ste iz dana u dan sve krupniji i nestabilniji, kućno spremanje vam postaje sve veći problem. Zato zamolite nekog iz porodice da sprema umesto vas, ili, ukoliko vaš budžet to dozvoljava, platite ženu koja će vam čistiti kuću. I nakon bebinog rođenja, dodatna pomoć će biti dobrodošla kada je u pitanju kuvanje, spremanje kuće, prostiranje i peglanje veša.

• Upoznajte se sa Kegelovim vežbama. Ukoliko do sada niste, vreme je da počnete da radite vežbe za karlično dno, kako biste ojačali njegove mišiće.

Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 28. nedelja

Oceni članak
4.55
Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    
Tagovi
Nema tagova za ovaj članak

Prijavite se ne feed komentara Komentara (6 poslato):

mika 09/05/2013 14:35:32
cao ja sam u 27 nedelji trudnoce i super se osecam.mnogo mi pomaze sto mogu ovde da pratim iz nedelje u nedelju razvoj bebe.pozdrav
Palac gore Palac dole
14
mira 12/08/2013 10:34:33
cao svima ja sam mira takodje sam u 27-oj nedelji ubija me gorusica i grcevi nocu ali to sam mogla i da ocekujem sobzirom da sam ovo prosla i prvi put,pozzzzz
Palac gore Palac dole
1
pejčićka 19/11/2013 18:02:24
i ja sam u 27 i nemam nikakvih tegoba samo malu tezinu u nogama....
Palac gore Palac dole
0
zvjezdica 01/12/2013 05:42:20
Ja sam u 27.nedjelji trudnoce. Javlja mi se povremeno jak bol u predjelu gornjeg stomaka,iznad pupka koji zahvata i ledja. Ne znam da li je to normalno... Da li da se javim doktoru?
Palac gore Palac dole
-6
Jelena007 25/12/2013 10:10:54
Zdravo svima! Ja sam takodje u 27-oj nedelji trudnoce i osecam se odlicno. Simptome retko kad imam,tacnije, ne gudu da navedem nijedan jos uvek, krecem se redovno,idem na pilates, hranim se zdravo i mislim da je to prava stvar za sve trudnice...i naravno maksimalno uzivanje u svim stvarima koje nam prijaju...pozz
Palac gore Palac dole
4
veka 12/01/2014 05:36:50
POZDRAV.Danas ulazimo u 27 NEDELJU sa blizancima.Gorusica I kiselina su me mucile u zadnje VREME I poceo je veci pritisak prilikom duze setnje na donji deo stomaka,jer su bebe pre 3 nedelje tezile 542 I 642gr.Sada su porasle jos I dobile na tezini.Dva puta Sam imala osecaj kao Da mi je kamen u grudima I osecala Sam VELIKI bol.To je trajalo po jedan Dan, TAKO Da se nisam obratila Dr.Da li I ostale imaju problema sa spavanjem?
Palac gore Palac dole
2
ukupno: 6 | prikazano: 1 - 6

Pošaljite komentar comment

Imena beba
Kalendar ovulacije
Prvi dan prošlog ciklusa:
Ciklus:
dana

Anketa
Anketa: Razvoj kukova
Da li ste stavljali bebi široki povoj?
Recepti
Recept slika Kolač sa višnjama i amareto likerom
Kolač sa višnjama poslužite sa kuglom sladoleda od vanile!
Recept slika Slatkiš na brzinu: Čokoladni kolač za 5 minuta (VIDEO)
Za veoma kratko vreme, možete pripremiti ukusnu i slasnu poslasticu u mikrotalasnoj pećnici!
Recept slika Palačinke sa bundevom
Uživajte u bogatom ukusu bundeve, uz kombinaciju putera i meda...
Pogledajte ostale recepte
Zajednica
  • Kako čistite bebi nosić? Probali smo Physiomer, i imam utisak da mi je najbolje rešavao problem ali želim da proverim sa mamama. Tamo piše da je 100% morska voda, pa...
Magazin MAMA novi broj!