PC PRESS 2013 - Yumama.com - Pobednik u kategoriji 'Porodica i zdravlje'
  Vest da je pronađeno telo devojčice Tijane Jurić, juče mi je pocepala srce. Kao majka, iskreno sam želela da se Tijana vrati roditeljima, bez ožiljaka ...
Naslovna > Trudnoća po nedeljama > Trimestar 2 > 27. nedelja trudnoće

27. nedelja trudnoće

Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    

BEBA: Vaša beba je sve bucmastija i oblija! Ove nedelje je teška skoro 900 grama (kao glavica karfiola) i dugačka je oko 36-37 cm od glave do pete. Njena omiljena aktivnost je verovatno sisanje palca – na taj način ona vežba mišiće obraza i vilice. Spava i budi se u pravilnim intervalima, otvara i zatvara oči. Mozak bebe je veoma aktivan.

Iako su njena pluća i dalje nezrela, sposobna su za funkcionisanje. Beba koja se rodi u 27. nedelji zahteva intenzivnu negu u inkubatoru, ali je sposobna da se izbori za svoj život!

MAMA: Na kraju ste drugog trimestra! Krećite se pažljivo kako bi izbegli padove - zbog povećane težine vaš osećaj za ravnotežu je pomalo poremećen. Pripremajući se za porođaj, ligamenti vam se opuštaju, pa se zato možete osećati pomalo nestabilno. Ovo opuštanje i pomeranje može da izazove i povremeno oštar bol u karličnom delu, i sa svakom novom trudnoćom biće sve jači.

Vaše telo se priprema za poslednji krug. Umor se, verovatno, vratio, a sada možete da primetite i neke nove simptome. Pored bola u leđima, možda ćete da osetite grčeve u nogama. Vaša razvijena materica pristika vene koje vraćaju krv od nogu ka srcu, kao i na nerve koje vode od vašeg stomaka ka nogama. Nažalost, grčevi mogu postati intezivniji kako odmiče trudnoća. Češći su noću, ali se mogu javiti i u toku dana. Kada se to desi istežite listove - ispravite nogu, a zatim lagano pomerajte nožne prste napred nazad ka cevanici. Takođe, od pomoći mogu biti šetnja i masaža listova.

Šta treba da radite?

• Potražite nekoga da vam pomogne. S obzirom da ste iz dana u dan sve krupniji i nestabilniji, kućno spremanje vam postaje sve veći problem. Zato zamolite nekog iz porodice da sprema umesto vas, ili, ukoliko vaš budžet to dozvoljava, platite ženu koja će vam čistiti kuću. I nakon bebinog rođenja, dodatna pomoć će biti dobrodošla kada je u pitanju kuvanje, spremanje kuće, prostiranje i peglanje veša.

• Upoznajte se sa Kegelovim vežbama. Ukoliko do sada niste, vreme je da počnete da radite vežbe za karlično dno, kako biste ojačali njegove mišiće.

Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 28. nedelja

Oceni članak
4.55
Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    
Tagovi
Nema tagova za ovaj članak

Prijavite se ne feed komentara Komentara (7 poslato):

mika 09/05/2013 14:35:32
cao ja sam u 27 nedelji trudnoce i super se osecam.mnogo mi pomaze sto mogu ovde da pratim iz nedelje u nedelju razvoj bebe.pozdrav
Palac gore Palac dole
15
mira 12/08/2013 10:34:33
cao svima ja sam mira takodje sam u 27-oj nedelji ubija me gorusica i grcevi nocu ali to sam mogla i da ocekujem sobzirom da sam ovo prosla i prvi put,pozzzzz
Palac gore Palac dole
1
pejčićka 19/11/2013 18:02:24
i ja sam u 27 i nemam nikakvih tegoba samo malu tezinu u nogama....
Palac gore Palac dole
1
zvjezdica 01/12/2013 05:42:20
Ja sam u 27.nedjelji trudnoce. Javlja mi se povremeno jak bol u predjelu gornjeg stomaka,iznad pupka koji zahvata i ledja. Ne znam da li je to normalno... Da li da se javim doktoru?
Palac gore Palac dole
-5
Jelena007 25/12/2013 10:10:54
Zdravo svima! Ja sam takodje u 27-oj nedelji trudnoce i osecam se odlicno. Simptome retko kad imam,tacnije, ne gudu da navedem nijedan jos uvek, krecem se redovno,idem na pilates, hranim se zdravo i mislim da je to prava stvar za sve trudnice...i naravno maksimalno uzivanje u svim stvarima koje nam prijaju...pozz
Palac gore Palac dole
5
veka 12/01/2014 05:36:50
POZDRAV.Danas ulazimo u 27 NEDELJU sa blizancima.Gorusica I kiselina su me mucile u zadnje VREME I poceo je veci pritisak prilikom duze setnje na donji deo stomaka,jer su bebe pre 3 nedelje tezile 542 I 642gr.Sada su porasle jos I dobile na tezini.Dva puta Sam imala osecaj kao Da mi je kamen u grudima I osecala Sam VELIKI bol.To je trajalo po jedan Dan, TAKO Da se nisam obratila Dr.Da li I ostale imaju problema sa spavanjem?
Palac gore Palac dole
0
iva 26/08/2014 16:40:32
Ja sam u 26 nedelji imam stalnu gorusicu,drugo je sve ok. Svim mamama zelim da budu ok. :-) jer je beba sva sreca
majke.
Palac gore Palac dole
0
ukupno: 7 | prikazano: 1 - 7

Pošaljite komentar comment

Imena beba
Kalendar ovulacije
Prvi dan prošlog ciklusa:
Ciklus:
dana

Anketa
Anketa: Razvoj kukova
Da li ste stavljali bebi široki povoj?
Recepti
Recept slika Gulaš s povrćem
Uz gulaš s povrćem možete poslužiti kuvanu testeninu, pirinač ili pire krompir.
Recept slika Ručak na brzinu: Mašnice sa spanaćem
Ljubitelji paste i spanaća uživaće u ovom jednostavnom, ali veoma ukusnom jelu. Možete ga pripremiti za ručak ili večeru, i to za samo 30 minuta!
Recept slika Ledena šarlota s višnjama ili malinama
Ova ukusna voćna poslastica zasladiće vas i osvežiti u toplim, letnjim danima...
Pogledajte ostale recepte
Zajednica
  • Odgajanje bebe bez kola Pozdrav svima Zanima me da li ima roditelja koji su odgajali bebu bez kola. Kakva su iskustva? Koji su problemi? Da li su kola stvarno neophodna?...
Magazin MAMA novi broj!