PC PRESS 2013 - Yumama.com - Pobednik u kategoriji 'Porodica i zdravlje'
  Vest da je pronađeno telo devojčice Tijane Jurić, juče mi je pocepala srce. Kao majka, iskreno sam želela da se Tijana vrati roditeljima, bez ožiljaka ...
Naslovna > Trudnoća po nedeljama > Trimestar 2 > 23. nedelja trudnoće

23. nedelja trudnoće

Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    

BEBA: Vaša beba je dugačka oko 28 cm, a teška nešto više od 450 grama (kao plavi patlidžan). Možda ćete videti kako se migolji ispod vaše odeće.

Bebina koža više nije prozirna. Zbog stvaranja pigmenta ona postaje crvenkasta. P  luća se pripremaju za disanje - u njima se razvijaju krvne žile.

Beba sada može da razazna zvukove koji dopiru izvan materice i sve više ih „upija“, kako bi se pripremila za spoljni svet. Kada se rodi, ona će po visini tona prepoznati vaš glas, zato joj sada što više pričajte. (To važi i za tate!). Plešite! Vaša beba to može da oseti jer joj je sada razvijen osećaj za pokret.

MAMA: Do ovog momenta, verovatno ste dobili od 5 do 7 kilograma i svog ginekologa  posećujete jednom mesečno.

Mislite da ste se prehladili? Možda i jeste prehlada u pitanju, a možda je trudnoća uzrok što vam je nos zapušen ili krvari. Za sve što vam se dešava, krivi su horomoni. Cirkulacija krvi je ubrzana u odnosu na ranije, a sluzne membrane su veoma osetljive. Vitamin C bi možda mogao da bude od pomoći, ali pre nego što počnete da ga uzimate, konsultujte se sa lekarom i nemojte preterivati.

U ovom periodu moguća je i pojava otoka na zglobovima i stopalima. Loša cirkulacija u nogama, potpomognuta promenama u hemijskom sastavu krvi, dovodi do zadržavanja vode, usled čega se pojavljuju otoci (edemi). Organizam će izbaciti višak tečnosti po porođaju, i to je razlog što ćete često mokriti i znojiti se par dana nakon porođaja. U međuvremenu, lezite na levu stranu ili podignite noge kad god možete, istegnite noge kada sedite i izbegavajte sedenje ili stajanje u jednom mestu na duži period. Takođe, vežbajte da biste poboljšali cirkulaciju, i nosite pomoćne čarape i udobnu obuću. Nemojte da zbog oticanja smanjite unos tečnosti jer vam je ona potrebna u prevenciji dehidracije. Preterano oticanje može biti znak ozbiljnog stanja koje se zove preeklampsija.

Šta treba da radite ?

• Organizujte generalno spremanje kuće. Sedite i razgovarajte sa parnterom o tome šta biste hteli da popravite u kući pre nego što stigne beba. Nikako nemojte sami u to da se upuštate, jer bi moglo da bude opasno da se previše naprežete (ne izlažite se hemikalijama i ne penjite na merdevine!), ali zato zamolite članove porodice da vam u tome pomognu.

• Pomozite svojim nogama. Vašim stopalima će prijati opuštanje u mlakoj kupki.
Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 24. nedelja
Oceni članak
4.51
Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    
Tagovi
Nema tagova za ovaj članak

Prijavite se ne feed komentara Komentara (12 poslato):

darija 09/02/2012 11:35:53
u 23.sam nedelji trudnoce i vec treci dan ne osecam bebine pokrete...pomozite mi...
Palac gore Palac dole
-23
ljilja 04/03/2012 08:06:00
ja sam u 23 nedelji i jutros sam imala slabije krvarenje koje je kasnije prestalo ali osjetim micanje bebe,čitala sam da to nije opasno ali me strah a još mi nije vrijeme za kontrolu,šta da radim ako se pojavi ponovo
Palac gore Palac dole
-9
VIOLETA 13/03/2012 19:55:35
23 SAM NEDEL TRUDNOCA ALI NE OSECAM BEBINE POKRETE POMOZITEMI
Palac gore Palac dole
-10
TANJA 25/06/2012 10:20:27
Ja sam u 21 nedelji trudnoce,i osecam pokrete moje bebe...
Palac gore Palac dole
6
Jelena 24/08/2012 09:35:43
Ulazim u 23.nedelju za dva dana. Мoja beba boksuje moje organe jos od 19. nedelje.Stalno menja polozaj i reaguje na muziku koju joj pustim.Jako je lep osecaj :)
Palac gore Palac dole
22
Jovana 03/09/2012 20:01:52
Da li je normalno da u 15 nedelji osecam bebine pokrete?
Palac gore Palac dole
6
Merima 05/09/2012 12:02:32
Ja od 16. nedjelje osjecam svoju bebu i niko mi nije vjerovao, sad sam u 23. nedjelji i bebica je aktivna po citav dan :D
Palac gore Palac dole
14
Jelena 12/09/2012 23:01:14
Ja sam u 23. nedelji trudnoce i moj sin se mrda kad legnem u krevet uvece...Preko dana ga valjda uspavljuju moji pokreti pa je miran... ;)
Palac gore Palac dole
12
lucija 24/02/2013 18:02:12
U 23. sam nedelji trudnoce, smem li da vadim zub, jedan umnjak mi pravi probleme.
Palac gore Palac dole
-3
PEPI 07/03/2013 14:23:50
MOJA ZENA SABRALA 5 I 7 KG PA SE UGOJILA 12 KG :)
Palac gore Palac dole
50
1 2 next ukupno: 12 | prikazano: 1 - 10

Pošaljite komentar comment

Imena beba
Kalendar ovulacije
Prvi dan prošlog ciklusa:
Ciklus:
dana

Anketa
Anketa: Razvoj kukova
Da li ste stavljali bebi široki povoj?
Recepti
Recept slika Piletina u sosu od limuna
Povrće i piletinu (ili ćuretinu) možete da pripremite i servirate na malo drugačiji način od uobičajene šnicle i priloga. Pogledajte naš predlog...
Recept slika Letnja čorba od pečuraka
Lagana supa za letnje dane
Recept slika Rolnice sa piletinom
U omotu od jaja krije se egzotična mešavina nane, korijandera i piletine.
Pogledajte ostale recepte
Zajednica
Magazin MAMA novi broj!