PC PRESS 2013 - Yumama.com - Pobednik u kategoriji 'Porodica i zdravlje'
U iščekivanju svog trećeg deteta imala sam već 36 godina i lekar mi je preporučio da obavezno uradim amniocentezu. Iako je rezultat double testa bio ...
Naslovna > Trudnoća po nedeljama > Trimestar 2 > 23. nedelja trudnoće

23. nedelja trudnoće

Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    

BEBA: Vaša beba je dugačka oko 28 cm, a teška nešto više od 450 grama (kao plavi patlidžan). Možda ćete videti kako se migolji ispod vaše odeće.

Bebina koža više nije prozirna. Zbog stvaranja pigmenta ona postaje crvenkasta. P  luća se pripremaju za disanje - u njima se razvijaju krvne žile.

Beba sada može da razazna zvukove koji dopiru izvan materice i sve više ih „upija“, kako bi se pripremila za spoljni svet. Kada se rodi, ona će po visini tona prepoznati vaš glas, zato joj sada što više pričajte. (To važi i za tate!). Plešite! Vaša beba to može da oseti jer joj je sada razvijen osećaj za pokret.

MAMA: Do ovog momenta, verovatno ste dobili od 5 do 7 kilograma i svog ginekologa  posećujete jednom mesečno.

Mislite da ste se prehladili? Možda i jeste prehlada u pitanju, a možda je trudnoća uzrok što vam je nos zapušen ili krvari. Za sve što vam se dešava, krivi su horomoni. Cirkulacija krvi je ubrzana u odnosu na ranije, a sluzne membrane su veoma osetljive. Vitamin C bi možda mogao da bude od pomoći, ali pre nego što počnete da ga uzimate, konsultujte se sa lekarom i nemojte preterivati.

U ovom periodu moguća je i pojava otoka na zglobovima i stopalima. Loša cirkulacija u nogama, potpomognuta promenama u hemijskom sastavu krvi, dovodi do zadržavanja vode, usled čega se pojavljuju otoci (edemi). Organizam će izbaciti višak tečnosti po porođaju, i to je razlog što ćete često mokriti i znojiti se par dana nakon porođaja. U međuvremenu, lezite na levu stranu ili podignite noge kad god možete, istegnite noge kada sedite i izbegavajte sedenje ili stajanje u jednom mestu na duži period. Takođe, vežbajte da biste poboljšali cirkulaciju, i nosite pomoćne čarape i udobnu obuću. Nemojte da zbog oticanja smanjite unos tečnosti jer vam je ona potrebna u prevenciji dehidracije. Preterano oticanje može biti znak ozbiljnog stanja koje se zove preeklampsija.

Šta treba da radite ?

• Organizujte generalno spremanje kuće. Sedite i razgovarajte sa parnterom o tome šta biste hteli da popravite u kući pre nego što stigne beba. Nikako nemojte sami u to da se upuštate, jer bi moglo da bude opasno da se previše naprežete (ne izlažite se hemikalijama i ne penjite na merdevine!), ali zato zamolite članove porodice da vam u tome pomognu.

• Pomozite svojim nogama. Vašim stopalima će prijati opuštanje u mlakoj kupki.
Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 24. nedelja
Oceni članak
4.53
Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    
Tagovi
Nema tagova za ovaj članak

Prijavite se ne feed komentara Komentara (12 poslato):

darija 09/02/2012 11:35:53
u 23.sam nedelji trudnoce i vec treci dan ne osecam bebine pokrete...pomozite mi...
Palac gore Palac dole
-20
ljilja 04/03/2012 08:06:00
ja sam u 23 nedelji i jutros sam imala slabije krvarenje koje je kasnije prestalo ali osjetim micanje bebe,čitala sam da to nije opasno ali me strah a još mi nije vrijeme za kontrolu,šta da radim ako se pojavi ponovo
Palac gore Palac dole
-11
VIOLETA 13/03/2012 19:55:35
23 SAM NEDEL TRUDNOCA ALI NE OSECAM BEBINE POKRETE POMOZITEMI
Palac gore Palac dole
-8
TANJA 25/06/2012 10:20:27
Ja sam u 21 nedelji trudnoce,i osecam pokrete moje bebe...
Palac gore Palac dole
6
Jelena 24/08/2012 09:35:43
Ulazim u 23.nedelju za dva dana. Мoja beba boksuje moje organe jos od 19. nedelje.Stalno menja polozaj i reaguje na muziku koju joj pustim.Jako je lep osecaj :)
Palac gore Palac dole
19
Jovana 03/09/2012 20:01:52
Da li je normalno da u 15 nedelji osecam bebine pokrete?
Palac gore Palac dole
4
Merima 05/09/2012 12:02:32
Ja od 16. nedjelje osjecam svoju bebu i niko mi nije vjerovao, sad sam u 23. nedjelji i bebica je aktivna po citav dan :D
Palac gore Palac dole
11
Jelena 12/09/2012 23:01:14
Ja sam u 23. nedelji trudnoce i moj sin se mrda kad legnem u krevet uvece...Preko dana ga valjda uspavljuju moji pokreti pa je miran... ;)
Palac gore Palac dole
13
lucija 24/02/2013 18:02:12
U 23. sam nedelji trudnoce, smem li da vadim zub, jedan umnjak mi pravi probleme.
Palac gore Palac dole
-3
PEPI 07/03/2013 14:23:50
MOJA ZENA SABRALA 5 I 7 KG PA SE UGOJILA 12 KG :)
Palac gore Palac dole
44
1 2 next ukupno: 12 | prikazano: 1 - 10

Pošaljite komentar comment

Imena beba
Kalendar ovulacije
Prvi dan prošlog ciklusa:
Ciklus:
dana

Anketa
Anketa: Odvikavanje od pelena
Kada ste dete prvi put stavili na nošu?
Recepti
Recept slika Kulinarske tajne: Zdrav pomfrit iz rerne
Saznajte kako da u rerni ispečete pomfrit, koji je ukusan kao onaj iz friteze, ali mnogo zdraviji.
Recept slika Lignje sa bosiljkom
Aromatične lignje možete da servirate sa dalmatinskim prilogom ili šarenom salatom.
Recept slika Čizkejk od bundeve
Popularna poslastica u jesenjoj varijanti obradovaće ljubitelje kolača sa sirom.
Pogledajte ostale recepte
Zajednica
  • Neo-penotran forte jeste li ga koristile I u kom mesecu? kakva su vasa iskustva? meni je prepisan u 4.m, zbog sekreta grupe 6...
  • Opadanje kose u trudnoci Meni je kosa pocela vidno vise da opada vec u 9. nedelji trudnoce. Primecivala sam mnogo vise dlaka na jastuku, u kadi iza sebe, u lavabou posle...
  • porodiliste u Kragujevcu - iskustva posle renoviranja Zdravo svima, I bolje vas nasla na forumu. :) kao I vecina 'forumasica', I ja sam zapocela svoje trudnicko putesestvije... jeste da do porodjaja...
Magazin MAMA novi broj!