PC PRESS 2013 - Yumama.com - Pobednik u kategoriji 'Porodica i zdravlje'
  Vest da je pronađeno telo devojčice Tijane Jurić, juče mi je pocepala srce. Kao majka, iskreno sam želela da se Tijana vrati roditeljima, bez ožiljaka ...
Naslovna > Trudnoća po nedeljama > Trimestar 2 > 22. nedelja trudnoće

22. nedelja trudnoće

Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    

BEBA: U ovoj nedelji nastavlja se razvoj bebinog mozga, kao i čula dodira - beba sada može da opipa svoje lice! Njena usta, kapci i obrve su sve izraženiji, a počinju da se razvijaju i sitni zubići u desnima. Oči su formirane, ali boja zenica još uvek nije definisana. Fine dlačice (lanugo) prekrivaju bebino telo, a duboke bore na koži će se uskoro popuniti. Unutar bebinog stomaka, razvija se pankreas – značajan za proizvodnju važnih hormona.

Beba je sada dugačka oko 28 cm (veličina repe), a teška je skoro 420 grama, i sve više liči na maleno novorođenče. Sada možete da razlikujete periode budnosti i sna vaše bebe.

MAMA: Ovo je prilično dobar period trudnoće. Stomak nije suviše veliki da bi vam smetao i verovatno ste osetili kako ga beba stalno koristi kao bokserski džak! On je sada i „magnet“ za ruke. Ako vas to nervira, slobodno kažite svima koji imaju potrebu da ga diraju - da to ne rade.  

Na vašem stomaku će se, usled rastezanja kože, možda pojaviti strije. (Najmanje polovina trudnica ima taj problem.) Ove promene mogu biti različitih boja - od roze do tamno braon, što zavisi od boje vaše kože. Pored stomaka, mogu se pojaviti i na zadnjici, bedrima, bokovima i grudima. Ne postoji dokaz da neki preparat sigurno sprečava strije, ali se mažite kako bi doprineli vlažnosti kože.

Ovo je period i kada je fiziološka anemija najviše izražena. Vaš ginekolog će vam, ako to bude bilo potrebno, prepisati tablete gvožđa. Crveno meso je jedan od najboljih izvora gvožđa za trudnice, ali ne treba zanemariti ni žitarice, proizvode na bazi soje, spanać, čist sok, grožđe...

Šta treba da radite?

• Osmislite kutak za vašu bebu. Počnite da smišljate kako će izgledati bebina soba. Nabavite časopise i kataloge koji vam mogu dati ideju kako da osmislite kutak za vašeg mališana koji će uskoro doći na svet. Prepustite se maštanju i uživajte u planiranju!

• Proverite prstenje. Sada je normalno da vam otiču prsti. Ako vas prstenje malo steže, skinite ih pre nego što bude kasno. Ako ne možete da se odvojite od burme ili nekog drugog prstena, okačite ih o lančić i nosite blizu srca.
Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 23. nedelja

Oceni članak
4.58
Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    
Tagovi
Nema tagova za ovaj članak

Prijavite se ne feed komentara Komentara (8 poslato):

mala tufnica 09/03/2013 16:56:06
ja sam u 22 nedelji trudnoce i imam bolove u desnom donjem delu stomaka,nogama i preponama ... da li trebam da brinem
Palac gore Palac dole
-7
Natasa 14/03/2013 23:46:51
Ne bi trebala da brines jer je to fizioloska promena kod vecine trudnica, materica se siri,beba raste i naravno da ce te boleti stomak ali ipak kako bi bila spokojnija,javi se svom ginekologu,pozdrav
Palac gore Palac dole
2
asani marijana 28/05/2013 20:45:12
imam bolove u kukovima
Palac gore Palac dole
3
djina 04/07/2013 13:09:42
ja sam u 22 nedelji trudnoce osecam bebine pokrete ali me brine vecinom je osecam u donjem delu stomaka ponekad me zaboli stomak ali kratko ima li ppotrebe za brigom hvala
Palac gore Palac dole
0
izabela 27/07/2013 13:17:13
prelep je osecaj kada osetis bebine porkete ali stvarno ume da zaboli ,i ja takodje imam isti problem da mi je beba u donjem delu stomaka i kada krene da mrda zaboli me i svaki cas idem u wc!!!dali je to dobro?
Palac gore Palac dole
1
Aleksandra 27/07/2013 19:17:42
Cao ja sam Aleksandra u 22 drugoj nedelji sam trudnoce owo mi je druga trudnoca za moje 19god.I ja imam nekad osecaj da me stomak zaboli da li ja to umisljam ili je stwarno neznam.Veliki am hipohonder neznam da li uopste da brinem zbog toga...
Palac gore Palac dole
1
Tijana 14/02/2014 15:27:44
I ja sam 22 nedelja, mene gorusica danas muci :/ bas me iritira... a sekret mi je nekad bas pojacan nekad ne, ponekad mislim da oni dnevni ulosci sa mirisom stvaraju jos vise sekret :S nije prijatno ni malo :/
Palac gore Palac dole
0
Dragana Marinčić Džambo 15/03/2014 13:36:17
ja sam u 5 i meni je ovo druga trudnoća beba me udara ja zbog toga ne brinem a, Aleksandra ne brini nije to ništa i meni je isto . rekao mi je dokdor da ne brinem jer će toga biti i da će samo proći
Palac gore Palac dole
0
ukupno: 8 | prikazano: 1 - 8

Pošaljite komentar comment

Imena beba
Kalendar ovulacije
Prvi dan prošlog ciklusa:
Ciklus:
dana

Anketa
Anketa: Razvoj kukova
Da li ste stavljali bebi široki povoj?
Recepti
Recept slika Ukusna panakota s jagodama
Osvežavajuće jagode u kombinaciji s kremastom poslasticom biće idealan dezert za čitavu porodicu.
Recept slika Punjena ćurka
Mirisna i ukusna punjena ćurka naći će se na mnogim novogodišnjim trpezama. Evo jednog odličnog recepta!
Recept slika Ćufte u paradajz sosu
Jedno od najukusnijih jela, koje su pripremale i naše bake, su svakako ćufte. Najčešće se poslužuju sa krompir pireom.
Pogledajte ostale recepte
Zajednica
Magazin MAMA novi broj!