PC PRESS 2013 - Yumama.com - Pobednik u kategoriji 'Porodica i zdravlje'
Sastojci: 1. dve odrasle osobe sa dovoljnim poznavanjem sebe, željom da se udvoje da bi dalje napredovale i spremne da se menjaju2. jedna strast3. jedna ...
Naslovna > Trudnoća po nedeljama > Trimestar 2 > 20. nedelja trudnoće

20. nedelja trudnoće

Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    

BEBA: Beba je teška od 250 do 300 grama, a dugačka je oko 16 cm od glave do zadnjice (veličine dunje), a oko 25 cm od glave do peta. U prvih 20 nedelja, kada su bebine noge sklupčane kod stomaka teško je izmeriti, mere se uzimaju od vrha glave do zadnjice. Posle 20. nedelje beba se meri od glave do nožnog palca.

Beba sada guta više plodove vode, što je dobro za probavni sistem. Takođe, proizvodi mekonijum- crnu, lepljivu  materiju koja će se skupljati u njenim crevima, a vi ćete je videti u prvoj peleni (neke bebe izbace prvi izmet u stomaku ili tokom porođaja).

Ako nosite devojčicu, njena materica i grlić materice su formirani i na svom su mestu. Ako nosite dečaka, genitalije su sada vidljive, ali može ih kriti tokom ultrazvučnog pregleda.

MAMA: Čestitamo! Na pola puta ste. Ako je ovo vaša prva beba, možda ćete baš ove nedelje osetiti njene pokrete. Oni su još uvek vrlo nežni i periodični. Trudnice, koje u prvom trenutku ne znaju da ih prepoznaju, opisuju ih kao blage treptaje ili nežne nadražaje koje osećaju u stomaku.

Vaša materica će se nedeljno uvećavati za jedan centimetar, a njen vrh je sada otprilike u nivou pupka. Sa njenim porastom raste i pritisak na želudac, bubrege i pluća što može da izazove lošije varenje, često mokrenje i nedostatak vazduha.

U narednom periodu dobijaćete oko pola kilograma nedeljno. Obezbedite sebi dovoljne količine gvožđa - minerala koji se koristi za stvaranje hemoglobina.

Ako se još uvek niste upisali na časove psihozičkih priprema za porođaj, možda je dobro da posetite jedan. Pitajte prijatelje, porodicu ili lekara za neku preporuku.

Šta treba da radite?

• Predupredite probleme. Ukoliko imate kućnog ljubimca, porazgovarajte sa svojim ginekologom. Pojedine bolesti pasa i mačaka mogu da ostave strašne posledice na plod.

• Vreme je za vašu drugu ultrazvučnu kontrolu! Ova bezbolna procedura pomaže lekaru da proveri rast bebe, eventualne defekte, posteljicu i pupčanu vrpcu, da li je određeni termin porođaja tačan i koliko beba nosite. Tokom pregleda, možda ćete videti bebu kako se pomera ili sisa prst. Povedite i partnera, a pitajte doktora da vam odštampa snimak bebe za album!

• Obradujte sebe nečim lepim. Na pola puta ste! Zašto to ne biste proslavili?!Priuštite sebi mirisne sveće, novu spavaćicu ili predporođajnu masažu. Možete napraviti nekoliko profesionalnih fotografija dok ste trudni ili kupiti sebi neki komad odeće koji će učiniti da se osećate seksi.
Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 21. nedelja
Oceni članak
4.35
Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    
Tagovi
Nema tagova za ovaj članak

Prijavite se ne feed komentara Komentara (14 poslato):

ljiljana 21/07/2011 09:19:24
hvala
Palac gore Palac dole
4
Ana 17/07/2012 11:54:35
hvala puno!!!!!
Palac gore Palac dole
1
maya 23/07/2012 12:15:54
hvala, prelep tekst za 20.- u nedelju koja mi je danas pocela.
Palac gore Palac dole
0
maya 23/07/2012 12:16:01
hvala, prelep tekst za 20.- u nedelju koja mi je danas pocela.
Palac gore Palac dole
11
Aleksandra 22/12/2012 11:32:57
:)) Svidja mi se ovo sto citam. Bebica se definitivno mrda!Osecam lepirice u stomaku!
Palac gore Palac dole
6
BRANKA 08/02/2013 10:29:41
I moja bebica se pokrece pogotovo uvece pred spavanje.prelep osecaj,pozzzz
Palac gore Palac dole
7
julijana 17/02/2013 21:33:54
Ja sam jedna mama koja je u 20. nedelji,ali uzasnoooo tuzna, jer me izgleda ceka rastanak sa buducim tatom...u haosu sam, brinem se za bebicu..sta raditi?
Palac gore Palac dole
-9
nada 18/02/2013 14:17:34
Nemoj biti tuzna za tatu,glavu gore i hrabro,nek si ti ziva i zdrava,i tvoja bebica,Julijana budi hrabra..............
Palac gore Palac dole
14
dragica 04/04/2013 17:55:53
U ponedeljak idem na novi ultrazvuk,da li cu saznati spol bebe ? :)
Palac gore Palac dole
2
Iva 28/05/2013 09:57:16
Pa, zar od svih savjeta koje možete dati jednoj budućoj majki prvi treba da bude osvrtaj na to koje sve "posljedice" može jedna mačka ili pas da ostavi na plod!? Ovo stvarno ne razumijem, pogotovo što nikad, ali doslovno nikad, nisam čula da se nešto slično desilo u mojoj blizini a i šire! A toliko drugih stavi sam čula koje bi bilo korisno podijeliti! Strašno!
Palac gore Palac dole
47
1 2 next ukupno: 14 | prikazano: 1 - 10

Pošaljite komentar comment

Imena beba
Kalendar ovulacije
Prvi dan prošlog ciklusa:
Ciklus:
dana

Anketa
Anketa: Razvoj kukova
Da li ste stavljali bebi široki povoj?
Recepti
Recept slika Pečene paprike punjene sirom
Uz paprike sa sirom servirajte tostiran baget i poslužite ukusnu i zdravu večeru!
Recept slika Heljdina pasta s povrćem
Ručak koji se priprema za veoma kratko vreme, uz neodoljiv spoj testenine od heljdinog brašna i ukusa Mediterana, okupiće čitavu porodicu oko trpezarijskog stola.
Recept slika Ručak na brzinu: Testenina na bakin način
Uživajte u ukusu starih jednostavnih jela...
Pogledajte ostale recepte
Zajednica
Magazin MAMA novi broj!