PC PRESS 2013 - Yumama.com - Pobednik u kategoriji 'Porodica i zdravlje'
  Vest da je pronađeno telo devojčice Tijane Jurić, juče mi je pocepala srce. Kao majka, iskreno sam želela da se Tijana vrati roditeljima, bez ožiljaka ...
Naslovna > Trudnoća po nedeljama > Trimestar 2 > 15. nedelja trudnoće

15. nedelja trudnoće

Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    

BEBA: Beba je sada dugačka 10 cm od glave do zadnjice (veličine paradajza), a teška oko 70 grama. Nastavlja se fini razvoj bebine kože, koja je u ovom periodu tanka i prozirna. Lanugo dlačice su prekrile telo, obrve su izraženije, a počinje da raste i kosica.

Beba se zabavlja gurajući plodovu vodu kroz nos i gornje respirtorne organe, što potpomaže razvoj njenih pluća. Noge sada brže rastu, a zglobovi su sve pokretljiviji. U ovom periodu počinje da se razvija i čulo ukusa.

Iako su joj kapci i dalje čvrsto zatvoreni, beba može da primeti svetlost. Možda ćete ove nedelje da saznate da li nosite dečaka ili devojčicu! (Nemojte se previše razočarati ako to i dalje ostane tajna - vidljivost pola deteta zavisi od jasnoće slike, ali i od položaja bebe.)

MAMA: Sada imate vidljiv dokaz da čekate bebu- vaš stomak se jasno ocrtava! Verovatno ste dobili oko 2 kg, i krajnje je vreme da počnete da nosite odeću za trudnice.

U ovom periodu se mogu javiti i neki neočekivani simptomi. Hormonske promene i povećan protok krvi kroz sluznicu mogu izazvati curenja nosa. Ova pojava je toliko česta u trudnoći da je nazivaju i „trudnički rinitis“. Krvarenja iz nosa se, takođe, može javiti i to usled širenja krvnih žila u nosu. Ukoliko primetite da vam je vaginalni sekret poprimio boju i miris koji nisu uobičajeni, potražite savet ginekologa. U trudnoći su česte vaginalne, kao i infekcije mokraćnih kanala.

Sada se kod vas i vašeg partnera može javiti i nervoza zbog preterane brige za bebino zdravlje, kao i strah od promena koje vas očekuju.

Šta treba da radite?

• Amniocenteza. Ukoliko ste stariji od 35 godina ili ako u vašoj porodici postoji istorija opasnih naslednih bolesti, razgovarajte sa svojim ginekologom o amniocentezi. Ovaj test, kojim se otkrivaju genetske anomalije, primenjuje se obično između 14. i 18. nedelje trudnoće. Ako ste nervozni u iščekivanju rezultata, treba da znate da većina žena dobije dobre vesti o bebi – što donosi oslobođenje od briga. Amniocentezom se osim raznih anomalija, sa sigurnošću određuje i pol deteta.

• Radosna vest. Sledeća nedelja je idealan period da "objavite" svoju trudnoću. Ukoliko odlučite da vest ipak još malo odložite, ne zaboravite da ona još dugo neće moći da bude tajna - odaće vas stomak.
Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 16. nedelja
Oceni članak
4.40
Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    
Tagovi
Nema tagova za ovaj članak

Prijavite se ne feed komentara Komentara (3 poslato):

zokica 17/01/2012 15:54:36
cao.trudnica sam vec 15 nedelja,da li mozemo saznati pol deteta?

?

/
Palac gore Palac dole
0
nada 27/11/2012 18:30:47
U kojoj nedelji mogu da se osete bebini pokreti
Palac gore Palac dole
0
boki 15/01/2014 19:26:23
da li mozete da mi kazete kada mogu da osetim pokrete bebe s obzirom da mi je ovo treca trudnoca?
Palac gore Palac dole
-2
ukupno: 3 | prikazano: 1 - 3

Pošaljite komentar comment

Imena beba
Kalendar ovulacije
Prvi dan prošlog ciklusa:
Ciklus:
dana

Anketa
Anketa: Razvoj kukova
Da li ste stavljali bebi široki povoj?
Recepti
Recept slika Slatkiš na brzinu: Čokoladni kolač za 5 minuta (VIDEO)
Za veoma kratko vreme, možete pripremiti ukusnu i slasnu poslasticu u mikrotalasnoj pećnici!
Recept slika Domaći sladoled od lešnika i meda
Ova kremasta poslastica jednostavna je za pripremu, a njen osvežavajući ukus predstavlja pravo zadovoljstvo za čitavu porodicu. Može se ukrasiti i drugim koštunjavim voćem - orasima, bademima itd.
Recept slika Kroketi od piletine
Obradujte ukućane pikantnim lopticama bogatog ukusa.
Pogledajte ostale recepte
Zajednica
  • Odgajanje bebe bez kola Pozdrav svima Zanima me da li ima roditelja koji su odgajali bebu bez kola. Kakva su iskustva? Koji su problemi? Da li su kola stvarno neophodna?...
Magazin MAMA novi broj!