PC PRESS 2013 - Yumama.com - Pobednik u kategoriji 'Porodica i zdravlje'
  Vest da je pronađeno telo devojčice Tijane Jurić, juče mi je pocepala srce. Kao majka, iskreno sam želela da se Tijana vrati roditeljima, bez ožiljaka ...
Naslovna > Trudnoća po nedeljama > Trimestar 1 > 6. nedelja trudnoće

6. nedelja trudnoće

Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    

BEBA: U ovoj, za razvoj bebe veoma značajnoj nedelji, "začeci” kičme i glave postaju vidljivi. Mogu da se prepoznaju ruke i noge, kao i oči koje su sada smeštene na bočnim stranama glave. Razvijaju se nos, usta i uši.

Sićušno srce je već počelo da kuca (sa oko 150 otkucaja u minuti - skoro duplo brže od vašeg pulsa). Beba sada ima sopstveni krvni sistem kroz koji cirkuliše krv. Razvijaju se creva, a formira hipofiza kao i ostatak mozga, mišića i kostiju.

S obzirom da su unutrašnji organi i udovi u početnoj fazi svoga razvoja, embrion je vrlo osetljiv na razne lekove, viruse i bakterije koji kroz posteljicu mogu stići do njega.

Beba je sada dugačka oko 6 mm, i veličine je sočiva.

MAMA: U ovom periodu uobičajene su promene raspoloženja, tako da možete da uhvatite sebe kako ste u jednom trenutku neraspoloženi, a u drugom se smejete. Ovo može biti uznemirujuće (pogotovo ako ste navikli da sve držite pod kontrolom), ali to je normalno s obzirom na to šta se dešava u vašem organizmu. Uzrok ovakvih emocije su hormoni. Ali, vaš život se značajno menja, pa kako onda i da ne budete uznemireni zbog toga?

Možda ste dobili neki kilogram, ali žene u ovom periodu, zbog povraćanja i mučnine, češće gube na svojoj težini.

Krvarenje (ili tragovi krvi na gaćicama) je relativno često u ranoj trudnoći  - pogađa oko četvrtinu trudnih žena. Može da se javi u normalnoj trudnoći, ali ponekad može biti i prvi znak pobačaja ili vanmaterične trudnoće. Ukoliko uočite tragove krvi ili imate krvarenje, pozovite svog lekara.

Šta treba da radite?

• Mučnine. Jutarnje mučnine  dolaze bez najave, kratko traju i obično su povazane sa iznenadnom glađu. Zato budite spremni, u svojoj tašni uvek nosite nešto za grickanje i po mogućstvu malo vode. Vitamine nikad ne uzimajte uz limunadu ili sok od pomorandže - kombinacija kiselina može još više da "uznemiri" stomak.
Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 7. nedelja
Oceni članak
4.44
Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    
Tagovi
Nema tagova za ovaj članak

Prijavite se ne feed komentara Komentara (6 poslato):

nikola djokanovic 16/10/2011 08:29:30
od kojeg mjeseca trudnoce pocinje rast stomak. dal pocinje da raste do dva mjeseca u drugoj trudnoci
Palac gore Palac dole
-25
ivana stevanovski 16/01/2012 23:10:35
kada se najkasnije mogu cuti otkucaji srca bebe ako se necuju u sestoj nedelji.
Palac gore Palac dole
-1
andrea 06/07/2012 16:21:34
draga ivana mogu se i u 7 nedelji cuto otkucaji mozda ti je manja trudnoca nego sto gin.racuna bar je tako slucaj evo sada samnom.po gin.trebam biti u 6 nedelji a mni je plod velicine za5.5 nedelju
Palac gore Palac dole
1
Bebac 17/06/2013 19:28:28
Pozdrav svima... Moja supruga i ja imamo pdorblem dali je neko imao sličan: Ona je u 5,5 nedelji trudnoce, vidi se mešak ali nema ploda da li je to moguce, da li se plod ne razvija po planu i kakvi su rezultati takvog ploda u buduće... one je pocetkom 5 nedelje malo prokrvarila pa nas i to baš brine... neki su za kiretažu a neki za još ispitivanja... usput prije 4 dana Beta joj je bio 5,300 a nakon 4 dana je 8,700... ne znam tacno ali znam da je po danu rastao za po 770... može li mi neko pomoći oko ovoga???
Palac gore Palac dole
1
Marija 27/07/2013 09:09:47
moja bebica, je u 6 nedelji velika 12mm da li je to uredu? pozdrav...
Palac gore Palac dole
-5
Tanja Krivokuca 31/01/2014 18:48:15
Ja sam u 6 nedelji trudnoce danas sam bila na UZ ali plod se nije video,da li je to normalno?
Palac gore Palac dole
2
ukupno: 6 | prikazano: 1 - 6

Pošaljite komentar comment

Imena beba
Kalendar ovulacije
Prvi dan prošlog ciklusa:
Ciklus:
dana

Anketa
Anketa: Razvoj kukova
Da li ste stavljali bebi široki povoj?
Recepti
Recept slika Griz knedle za supu
Jednostavan recept za ukusne domaće knedle koje će obogatiti pileću ili juneću supu!
Recept slika Slatke i slane američke palačinke
Bogate i deblje palačinke u kojima uživaju mališani sa Zapada mogu postati omiljeno jelo vaše porodice.
Recept slika Čokoladni brauni
Kolač koji je po ukusu čitave porodice - dovoljno sladak i veoma ukusan, priprema se za kratko vreme i može predstavljati idealan dezert na porodičnoj trpezi.
Pogledajte ostale recepte
Zajednica
Magazin MAMA novi broj!