PC PRESS 2013 - Yumama.com - Pobednik u kategoriji 'Porodica i zdravlje'
Danas izlažem jedan klasičan muški detinjast sindrom, koji verujem da predstavlja sastavni deo ličnosti svakoga ćalca, pa, iako će mi voljena i još neke mame ...
Naslovna > Trudnoća po nedeljama > Trimestar 1 > 6. nedelja trudnoće

6. nedelja trudnoće

Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    

BEBA: U ovoj, za razvoj bebe veoma značajnoj nedelji, "začeci" kičme i glave postaju vidljivi. Mogu da se prepoznaju ruke i noge, kao i oči koje su sada smeštene na bočnim stranama glave. Razvijaju se nos, usta i uši.

Sićušno srce je već počelo da kuca (sa oko 150 otkucaja u minuti - skoro duplo brže od vašeg pulsa). Beba sada ima sopstveni krvni sistem kroz koji cirkuliše krv. Razvijaju se creva, a formira hipofiza kao i ostatak mozga, mišića i kostiju.

S obzirom da su unutrašnji organi i udovi u početnoj fazi svoga razvoja, embrion je vrlo osetljiv na razne lekove, viruse i bakterije koji kroz posteljicu mogu stići do njega.

Beba je sada dugačka oko 6 mm, i veličine je sočiva.

MAMA: U ovom periodu uobičajene su promene raspoloženja, tako da možete da uhvatite sebe kako ste u jednom trenutku neraspoloženi, a u drugom se smejete. Ovo može biti uznemirujuće (pogotovo ako ste navikli da sve držite pod kontrolom), ali to je normalno s obzirom na to šta se dešava u vašem organizmu. Uzrok ovakvih emocije su hormoni. Ali, vaš život se značajno menja, pa kako onda i da ne budete uznemireni zbog toga?

Možda ste dobili neki kilogram, ali žene u ovom periodu, zbog povraćanja i mučnine, češće gube na svojoj težini.

Krvarenje (ili tragovi krvi na gaćicama) je relativno često u ranoj trudnoći  - pogađa oko četvrtinu trudnih žena. Može da se javi u normalnoj trudnoći, ali ponekad može biti i prvi znak pobačaja ili vanmaterične trudnoće. Ukoliko uočite tragove krvi ili imate krvarenje, pozovite svog lekara.

Šta treba da radite?

• Mučnine. Jutarnje mučnine  dolaze bez najave, kratko traju i obično su povazane sa iznenadnom glađu. Zato budite spremni, u svojoj tašni uvek nosite nešto za grickanje i po mogućstvu malo vode. Vitamine nikad ne uzimajte uz limunadu ili sok od pomorandže - kombinacija kiselina može još više da "uznemiri" stomak.

VIŠE:
    Pobedite jutarnje mučnine!
Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 7. nedelja
Oceni članak
4.44
Pošalji prijatelju Verzija za štampu Samo tekst    
Tagovi

Prijavite se ne feed komentara Komentara (6 poslato):

nikola djokanovic 16/10/2011 08:29:30
od kojeg mjeseca trudnoce pocinje rast stomak. dal pocinje da raste do dva mjeseca u drugoj trudnoci
Palac gore Palac dole
-25
ivana stevanovski 16/01/2012 23:10:35
kada se najkasnije mogu cuti otkucaji srca bebe ako se necuju u sestoj nedelji.
Palac gore Palac dole
0
andrea 06/07/2012 16:21:34
draga ivana mogu se i u 7 nedelji cuto otkucaji mozda ti je manja trudnoca nego sto gin.racuna bar je tako slucaj evo sada samnom.po gin.trebam biti u 6 nedelji a mni je plod velicine za5.5 nedelju
Palac gore Palac dole
0
Bebac 17/06/2013 19:28:28
Pozdrav svima... Moja supruga i ja imamo pdorblem dali je neko imao sličan: Ona je u 5,5 nedelji trudnoce, vidi se mešak ali nema ploda da li je to moguce, da li se plod ne razvija po planu i kakvi su rezultati takvog ploda u buduće... one je pocetkom 5 nedelje malo prokrvarila pa nas i to baš brine... neki su za kiretažu a neki za još ispitivanja... usput prije 4 dana Beta joj je bio 5,300 a nakon 4 dana je 8,700... ne znam tacno ali znam da je po danu rastao za po 770... može li mi neko pomoći oko ovoga???
Palac gore Palac dole
0
Marija 27/07/2013 09:09:47
moja bebica, je u 6 nedelji velika 12mm da li je to uredu? pozdrav...
Palac gore Palac dole
-5
Tanja Krivokuca 31/01/2014 18:48:15
Ja sam u 6 nedelji trudnoce danas sam bila na UZ ali plod se nije video,da li je to normalno?
Palac gore Palac dole
0
ukupno: 6 | prikazano: 1 - 6

Pošaljite komentar comment

Imena beba
Kalendar ovulacije
Prvi dan prošlog ciklusa:
Ciklus:
dana

Anketa
Anketa: Razvoj kukova
Da li ste stavljali bebi široki povoj?
Da biste olakšali sebi, što više se odmarajte i vodite računa da ne dehidrirate. Ukoliko vas mučnina suviše iznuri, potražite pomoć svog lekara.
U nekim trudnoćama se javljaju neočekivani simptomi, koji mogu da deluju zastrašujuće budućim mamama. Pročitate šta je "bezazleno", a šta može da bude razlog za brigu i alarm da se javite svom lekaru.
Dobro isplanirajte svoj radni dan, kako bi se što lakše izborili sa mučninom, čestim pratiocem trudnoće...
Dolazak bebe u potpunosti će promeniti vaš način razmišljanja, ali i "ceo svet" u kojem ste do tada živeli.
Da li je moguće da žena bude smirena i spokojna tokom trudnoće? Jeste, ako zna kako da upravlja svojim emocionalnim zdravljem.
Recepti
Recept slika Začinjena ćuretina sa povrćem
Ovo ukusno meksičko jelo sa ćurećim belim mesom i povrćem možete poslužiti i u tortiljama!
Recept slika Ručak na brzinu: Zapečena tun­je­vi­na sa ma­ka­ro­nama
Lagan i jednostavan obrok, koji sadrži namirnice različitih grupa - testeninu, ribu, sir i povrće!
Recept slika Ukusna torta s pudingom i trešnjama
Iskoristite poslednje dane kada se na domaćim pijacama mogu pronaći trešnje i porodično uživajte u ovoj neodoljivoj poslastici!
Pogledajte ostale recepte
Zajednica
Magazin MAMA novi broj!