+ Reply to Thread
Prikazivanje rezultata 1 do 9 od 9

Tema: usporen razvoj govora

Junior Member
    Datum pristupanja
    Dec 2015

usporen razvoj govora

dragi roditelji.
    ne znam da li je ova tema vec pokrenuta ako jeste izvinjavam se.
    naime moj djecak H ima 4,5 godina. ne prica dovoljno za svoj uzrast. isao je na sve preglede. eeg uredan. ct uredan. magnet uredan. psihijatar kaze dobar je nije autizam. ali zasto onda jos ne prica. ima veliki fond rijeci imenuje. ali ne lma spontanog govora. molim sve da mi se jave sa savjetima kako da mu pomognem. svi savjeti roditelja koji su imali slican problem su dobrodosli. na koji nacim raditi sa niim kod kuce

Junior Member
    Datum pristupanja
    Jun 2016

Thumbs up utjeha svi roditeljima sa slicnim problemima

Znam kako je sve to strasno za roditelje, imali smo isti problem, te sam se zato i registrovala da bih vama odgovorila. Mi smo smatrali da ce se to rijesiti kad djecak krene u skolu, tako je i uciteljica tvrdila. Medjutim poceo je da govori u pogresnom padezu, rodu... tako da su problemi bili jos veci. Lose se izrazavao i pisao sastave pa su i ocjene bile lose. Onda sam ga samoinicijativo odvela logopedu i psihologu. Ustanovili su oblik disleksije (disgrafija). Preporuka je bila da ga ukljucimo u sport, folklor ili muzicku skolu, kako bi mu se motorika razvila, jer je inteligencija bila ok. Naravno isli smo kod logopeda naredne tri godine, upisali dijete na sve te aktivnosti. Ispostavilo se da je izuzetno nadaren za muziku, te je to izabrao za svoj zivotni poziv. Obisao je puno zemalja pjevajuci u horu i igrajuci folklor. Jako se lijepo izrazava, druzeci se sa kulturnom i pametnom djecom i prosvetnim radnicima imamo danas divnog sesnaestogodisnjeg sina

Junior Member
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    kada je poceo da prica. mi kod logopeda idemo od njegove 3 godine sada mu je 4,5. kako se ponasao kad je bio mali. da li se igrao sa drugom djecom. da li razumio sta se trazi od njega.

Junior Member
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Poceo je da prica pomalo tek sa tri godine. imali smo osjecaj da mnoge pojmove ne razumije sta znace. Bojao se galame, poput glasne muzike, nije volio da mu citam, jer prosto se ljutio sto ne razumije. Da bi to prevazisli ja sam mu crtala nesto poput stripa, ako zelim da mu ispricam neku pricu... Budite samo strpljivi i radite sta vam logoped preporuci. Vremenom ce se pokazati da je za neso izuzetno nadaren, sigurna sam u to

Junior Member
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    hvala vam sto ste se javili
    molim i ostale koji su imali sličnih problema da se jave sa savjetima sta su radili i sta je pomoglo njihovoj djeci

Junior Member Anna's Avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovana Adisa,
    isti slučaj je bio i sa mojom ćerkicom. Bila je verbalna ali u potpunosti nedovoljno za svoj uzrast. Otišli smo u Zavod za patologiju govora (u Bgu) i dobili dijagnozu Disfazija ekspresivnog govora (kašnjenje od godinu dana u odnosu na vršnjake) ali smo otkrili i uzrok (verovatno ne i jedini) a to je SLUH. Zato vam preporučujem da odete kod dobrog ORLa da proverite treći krajnik i sluh deteta (timpanometrija i audiometrija). Moja ćerkica se nakon operacije trećeg krajnika bukvalno "probudila". I sad posle dve godine uspeli smo da je redivno upišemo u prvi razred jer je stigla svoje vršnjake i verbalno i neverbalno je u skladu sa svojim vršnjacima.
    Za ovaj uspeh se mogu zahvaliti logopedu iz Zavoda i potpuni rad kod kuće (bez ovog drugog apsolutno nema ikakvog napredka). Zato vam preporučujem da pronađete dobrog logopeda koji će vam davati smernice a vi sami dalje raditi kod kuće sa detetom.
    Puno strpljenja i uspeha vam želim!!!

Member MamaMia's Avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Neka djeca jednostavno lakše i brže propričaju, a s drugima je samo potrebno više raditi, više strpljenja i borbe. Sve se može kad se hoće. Znam masu primjera gdje se od djece koja su slabo pričala napravilo pravim brbljavcima. Svakako posjeta logopedu i rad rad rad.

Junior Member
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    draga Anna
    hvala sto ste se javili. da li ste vi primjetili neke smetnje koje su upucivale na problem sa krajnikom. kakav je apetit imala. prehladr upale grla. moj ima ceste upale 3 do 4 puta godisnje. kakav je bio sluh. moj cuje i svi doktori koje sam pitala za provjeru sluha kazu pa on cuje nema potrebe da ga izlazem privjeri

Junior Member Anna's Avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Nikad nisam pomislila na sluh jer nije bilo klasičnih nagoveštaja (normalan apeti, ne pojačava tv, kada šapnem okrene se i sl.). Sve do treće godine bila je savršeno zdrava i onda je usledio kolektiv (vrtić) i česte prehlade, počela je da stravično hrče i priča nazalno ali i dalje je imala odličan apetit. Klasičan ORL u domu zdravlja se pravio blesav na sve te simtome i onda smo privatno uradili timpanometriju koja je bila loša na oba uha. Usledile su terapije sa jakim AB i uspeli smo da sredimo timpanometriju na jednom uvu dok je na drugom i dalje loša te je operacija trećeg krajnika bila neminovna.
    Timpanometrija košta oko 25 do 30 eur (zavisi od grada do grada i od ordinacije do ordinacije) i nije ni bolan ni invazivan, traje par secundi i rezultati stižu odmah (na licu mesta). Mislim da vam je to osnovna polazna stavka pri svakom pregledu kod dece koji imaju usporen razvoj govora.
    Moj vam je topli savet da to prvo uradite kao i da posetite logopeda. Ne znam odakle ste ali ako ste u BG (ne treba vam uput) ili okolina (van BG vam treba uput) imate Zavod sa psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju gde besplatno možete obaviti sve preglede i naravno dobiti logopeda koji bi odgovarao vasem detetu.

+ Reply to Thread

Dozvole postovanja

• Vi ne možete postovati nove Teme
  • Vi ne možete postovati odgovore
  • Vi ne možete postavljati attachmente
  • Vi ne možete editovati svoje postove