+ Reply to Thread
Strana 2 od 2
PrviPrvi 1 2
Prikazivanje rezultata 11 do 20 od 20

Tema: Beba i sedenje

Moderator
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    A cek, moj mali je sa 6 krenuo sam da se dize, i pred kraj 6 je vec samostalno sedeo, digne se sam i sedne...
    Jel sam trebala da ga vezem da lezi????

Junior Member Babylicious's Avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    MA jok bre, videla sam ga, dete je savrseno zdravo.
    Ja pricam za mladje, kao sto je moj Vlada. Sa sest je normalno da pocinje da se dize i sedi, naravno u pocetku samo u kolicima i sa potporom. Ali ne bez podrske, a veruj mi rade to neke zene. Budu u fozonu JAO kako je napredan, pa ostave deet bez ikakvog naslona...casna rec...pa beba padne ili unakazi kicmu...zbbog toga sam ovo napisala jer ima raznih zena i ono sto je vecini logicno da se nesme, druge nemaju pojma

Moderator
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Pa to jeste, ima tih koje sile dete da sede... Da se hvale psole kako im dete samo sedelo vec sa 5m xD

Junior Member Babylicious's Avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Upravo to...a posle znas kakva decica mi dodju na praksu....nedaj Boze nikad nikom...tuga i bol...
    Zato mene nervira sto je moja baba takva. Samo bodri Vladu kad god krene da se podize a nemoze do kraja, pa se prevrne...al ko ce njoj da objasni. Sad je kao pocela da me slusa jer sam joj pokazala neke slike iz Sokobanjske. Inace ga je dizala stalno. PA se sav bio zgrcio jedva sam mu opustila misice malo.

Junior Member
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    moja bebi ima sad 5 meseci,sama se dize,sedne,pa padne.stavljam je u polusedeci,ali pocela sam vrlo rano.cesto mi je bila u kolicima,pa sam joj vec sa 2 i po meseca malo podigla kolica da ne gleda non stop u plafon.ne mislim da joj je to naskodilo i pedijata kaze da je sve kako treba.

Moderator mama m's Avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    moju vec uveliko su u polu sedecem.pogotovo nemanja.jer ih vodima na kontolu u isnstitu za neonatalogiju sad 18 i nezelim da me kritikuju sto dete nije pocelo da s edize.evo hvala bogu poceo je i on cak bolje sedi od anje koja je ranije krenula sa dizanjem.nema veze kad pocnu vazno je da pocnu sami ne d aih mi teramo jer onda se samo poplase

Moderator mama m's Avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    ja sam morala necu da usporavljam da sedi nije mi preostajalo nista drugo ili to ili vezbice jer su mi rekli da dete nece moci samo da se pokrece niti da sedi.samim tim sam htela da postignem je da dokazem toj tamo dr da nije bila u pavu.jedva ckeam da joj vidim lice kad ga bude videla i jos plus recicu joj da ga upost nisam vodila na vezbice jer su meni drugi specijalisti rekli da nepa potrebe.svako dete j ena svoj nacin.ako hoce da sedi neka sedi ako nece nemora.imaju ceo ziovt da leze ili da sede.

Junior Member
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    ..
    Last edited by mikec; 02-14-2012 at 10:10.

Junior Member
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    hvala za ovo...zasto rizikovati..

Junior Member
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Navodnik Orginalno postovao Babylicious Pogledaj post
    E, ja moram nesto da dodam ovde. Dok sam imala praksu u Sokobanjskoj, na decijem odeljenju (ja sam fizioterapeut, ali trenutno sam na spec. za fizijatra, ako Bog da) dva najcesca problema sa kojim su nam bebice dolazile jesu torticollis (krivosija se kod nas narodski kaze, to je kad detetu, da kazemo, visi glava u jednu stranu, levo ili desno) i drugi problem koji je daleko komplikovaniji i teze moze da se sredi, sta vise ako se na vreme neuoci, neizleciv je i moze dete da ostane invalid. To je problem sa kicmicom, zbog preranog sedenja beba. Prsljenovi se suzbiju od tezine...necu da detaljisem, da vas nezaplasim. Bebe nisu toliko svesna bica kao odrasli. Nemozete ocekivati od njih veliku moc rasudjivanja. Bebe nemaju pojma da li su spremne na nesto ili ne. Ali to neznaci da nece probati nesto da urade. Tako je sa podizanjem. Pogotovu ako bebac ima malo pojacan tonus (to su one bebe za koje se kaze da su cvrsce i jace...sto je cista glupost, povisen tonus MORA da se vezba i leci. Moj Vlada ga ima, stalno vezbam sa njim, ali baba me stalno mraci kako je on samo JAK...nepostoje jace ili slabije bebe, bar ne u muskularnom smislu te reci. Samo bebe sa normalnim, povisenim ili snizenim tonusom. NARAVNO da moze tonus sam od sebe da se sredi, ALI i nemora. Dakle, sanse su 60:40 da ce se kod vase bebe tonus sam normalizovati, ali zasto rizikovati? Jer ako nespada u tih 60 posto, kasnije u pubertetu posledice su neizlecive. Ovo vam najiskrenije kazem, stvarno nezelim nikoga da zaplasim. Nezelim nijednu od vas da vidim iz bilo kog razloga osim eto radi druzenja, kao sto vidjam Barbaru na Tasu
    Beba ce se podizati, radice svojevrsne nagonske trbusnjake. Ponavljam, pogotovu ako je malo "cvrsca", to ce biti jako naglaseno. Moj Vlada od treceg meseca se podize na 45stepeni. Ne, tacnije od kraja drugog. Jer mu je tonus jak, malo povisen. Ali to su misici. A kicma je nesto drugo. Kosti bebe mladje od sest meseci su isuvise mekane i krhke. Sa sest meseci tek pocinju da ocvrscuju. Iz tog razloga treba pricekati da samostalno sedi. A to samostalno to se odnosi na voljno, samostalno sedenje a ne kad ga vi ubacite u taj polozaj kad je u kolicima, u krilu ili hranilici. To naravno da mozete i trebate da radite, kako bi pripremale bebu za sedenje. Ali da ga\je pustate da sama sedi pre bar sedam meseci moze zaista ali ZAISTA da napravi ozbiljne neizlecive probleme kasnije. Naravno, nemora da znaci, vi sigurno znate puno dece koja su ranije sedela i nisu imala problema, ali opet kazem, zasto rizikovati? Mozda je bas vasa beba jedna od onih 40 posto sa sporijim sazrevanjem kostiju? A to je nesto sto se u prvih 6 meseci nevidi. Imajte to u vidu
    IZVINJAVAM SE AKO SAM NEKOG PREPALA ILI AKO SAM PRESIROKO PISALA, SAMO NEZELIM DA PROLAZITE KROZ NEPOTREBNE PROBLEME.
    Babylicious,

Ja imam decaka od 3 meseca koji kao i tvoj zeli sam da sa uspravi i sedne i jako sam bila zbunjena sta sme i sta nesme dok nisam procitala tvoj post. Svi napisu nesme ili sme a niko neobjasni zasto tj ni jedna tvrdnja nije bila potkovana cinjenicama kao tvoja. Bila bih ti zahvalna kada bi mi dala neki savet. Molim te ako mozes da mi kazes sta smem da mu dozvolim a sta ne. On dok je u krilu jednostavno stenje sve dok se sam ne podigne od mene i sedne, naravno ja ga pridrzim i moja ruka mu je na grudima tj na stomaku i nervozan je i besan ako ga nepustim da to uradi, on u tom polozaju nema pravu kicmu nego je nekako savijen kao luk tj kao kada je okrnut na bok i podigne nogice prema sebi. Ako sam te dobro razumela to nesmem da mu dozvolim? Drugo sto radi jeste ako ja stojim i drzim ga jednom rukom ispod guze a drugom preko grudi on opet zeli da se odvoji od mene kako bi gledao na dole i na taj nacin mu je kicma ispravljena i odvojiena od mene i oslonjena na moju ruku, da li je to ok ili ne? Posto smo cesto sami onda nam je lezaljka jako korisna i ponekad kad je nervozan ga malo podignem ali to nije veci ugao od 30-40 stepeni.

Hvala unapred

+ Reply to Thread

Dozvole postovanja

• Vi ne možete postovati nove Teme
  • Vi ne možete postovati odgovore
  • Vi ne možete postavljati attachmente
  • Vi ne možete editovati svoje postove