+ Reply to Thread
Prikazivanje rezultata 1 do 4 od 4

Tema: Mala matura

Junior Member
    Datum pristupanja
    Feb 2011

Mala matura

Mala matura je ujedno i prijemni ispit za srednje škole. Već je prisutna nervoza i napetost i kod roditelja i kod đaka.
    Da li se slažete sa ovakvim načinom prijema u srednje škole?
    Da li je potrebno za sve škole polagati iste predmete?
    Da li mislite da su rezultati testova realni odraz znanja deteta?
    Vaše dete je Vaša budućnost!

Member stich2leeloo's Avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Mislim da je polaganje ispita veliki stres, jer cini 50% bodova za upis (bar je tako nekada bilo, polovinu cini prosek od 5-8). To nikako nije realni prikaz detetovog znanja, jer neka deca ostvare manje (stres, blokada, velika ocekivanja), a neka deca vece rezultate od realnih (pripremne zbirke ciji zadaci (tipski) cine 75%, ako ne i 100% pitanja na prijemnom ispitu, a onda u srednjoj potpuni fijasko na tim predmetima) Mislim da se predmeti koji se polazu razlikuju u zavisnosti od toga za koju skolu se konkurise.
    Sam obrazovni sistem sputava razvoj funkcionalnog (primenjivog) znanja, a podstice "bubanje" napamet. Na zalost, to je nasa realnost i nema izgleda da ce se nesto menjati u skorije vreme. Strasno je sto takav sistem moze da "ubedi" pametno dete (inteligentno) da je glupavo i nanese veliku psiholosku stetu u najosetljivijem periodu, a ucini magarecu uslugu bubalicama jer im salje poruku da su pametna te ucini kasniju borbu u zivotu, na poslu, kada treba da i upotrebite i primenite svoje znanje, izuzetno teskom i nesavladivom, jer se onda takva osoba tesko menja, ako uopste i moze.
    Redovno pohadjanje srednje skole nije JEDINI nacin obrazovanja, a nije ni zakonski obavezan. Pitam se ne bi li bilo bolje vanredno zavrsavati, polagati ispite, zaobici okrutne i svirepe, prerano odrasle i traumaticne odnose sa tinejdzerima i onda upisivati fakultet, po mogucnosti negde i inostranstvu.
    Sta da vam kazem, moj muz, inzenjer po struci, radi projekat za FTN, pored svih profesora i asistenata. Niko od njih nema dan prakticnog, primenljivog rada, a ruse studente zbog teorije koja je zastarela i upola primenljiva. Toliko i o tom, univerzitetskom, obrazovanju. Hvala bogu na obaveznoj praksi medicinara!!! O teorijskim fakultetima (to su oni za koje ni ne moras na fakultet, kupis knjige i ako si zainteresovan naucis i bolje od studenata) da i ne govorim. Bacen novac. Univerzitetska diloma je u potpunosti obezvredjena, cast izuzecima. Hvala nasem obrazovnom sistemu.

Junior Member
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Slažem se u mnogome sa Vama. Posebno onaj deo o bubalicama. Toliko je činjenica potrebno naučiti, a niko ne uči decu da razmišljaju.
    Svi polažu srpski i matematiku za sve srednje škole. Mislim da je korisnije da same škole odrede koji su predmeti važni za nju.
    Potrebna nam je generalna reforma obrazovanja, bolje reći, generalno čišćenje.
    Vaše dete je Vaša budućnost!

Moderator mama m's Avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    sto se tice male mature evo ovih dana je 10 g od moje.nisam ni sa kim u kontaktu iy osnovne pa nemam pojma hoce li nesto praviti!a i da prave nebih ni isla.ne zato sto sam trudna vec sto ih nevolim.ne drustvo vec samu osnovnu a boga mi ni razrednu is osnovne!a na veliku vala cu ici njih obozavam!mada neverujem da ce biti sta od toga al ajd ima vremena jos 4 to jest 5 god do toga!
    ali za mlade devojke to je i stres i lep dogadjaj!neverujem da ovde ima takvih al aj zelim vam lep provod!

+ Reply to Thread

Tags for this Thread

Dozvole postovanja

• Vi ne možete postovati nove Teme
  • Vi ne možete postovati odgovore
  • Vi ne možete postavljati attachmente
  • Vi ne možete editovati svoje postove