+ Reply to Thread
Prikazivanje rezultata 1 do 8 od 8

Tema: Poslodavci neće da zaposle žene koje planiraju porodicu

Senior Member zoranabat's Avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010

Poslodavci neće da zaposle žene koje planiraju porodicu

BEOGRAD - Dan žena, 8. mart, zaposlene žene u Srbiji dočekuju sa 16 odsto manjom platom od kolega muškaraca na istim poslovima, a stopa nezaposlenosti žena za polovinu je veća od stope nezaposlenosti muškaraca. Forum žena Lige socijaldemokrata Vojvodine zatražio je hitne mere da bi se odmah zaustavila praksa nekih poslodavaca koji zahtevaju od mladih žena da pri zapošljavanju obećaju da - neće rađati.LSV je naveo da se jednako učestalo primećuje i da poslodavci kandidatkinjama koje su majke i supruge, to računaju kao minus.

- U državi koja ima toliki problem sa belom kugom, ovakva praksa je više od bahatosti i zahteva odlučnu reakciju svih koji brinu o zaštiti ljudskih, građanskih i radničkih prava žena - saopštio je LSV.

Nevena Petrušić, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, ukazala je da je diskriminacija nad ženama u sferi rada i zapošljavanja veoma raširena i da su posebno ugrožene mlade žene koje još nisu rađale, pa je realna “opasnost” da će zasnovati porodicu, ali i žene starije od 45 godina.

- Povereniku se može podneti pritužba u pisanoj formi, ali ako osoba nije pokrenula postupak pred sudom zbog diskriminacije. Postupak je besplatan, a u pritužbi treba navesti ime osobe koja je diskriminisana, po kom osnovu i da se navedu dokazi. Zakonom o zabrani diskriminacije propisano je da će poslodavac koji narušava jednake mogućnosti za zasnivanje radnog odnosa biti kažnjen sa 100.000 dinara - rekla je Petrušićeva.

Forum žena Lige socijaldemokrata Vojvodine dodaje da u Srbiji rad žena i dalje nije jednako vrednovan, niti plaćen kao rad muškaraca.

Senior Member zoranabat's Avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    evo kakva je srbija.

Senior Member
    Datum pristupanja
    May 2010
    Pa mislim..... samo znaju da kukaju kako se deca ne rađaju, kako žene jure karijeru i sve kasnije ili nikad se ne odlučuju da rode a niko se ne pita zašto je to tako!

Member Lena's Avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Hocemo veci natalitet! Epa evo im ga na taj natalitet,ja uslova nemam drugo dete da rodim,tako da cu verovatno ostati na jednom.A obozavam decu i zelim jos jedno.Ali zeleti i mocu nije isto...Kredit sam morala da podignem da bi pola tog kredita otislo na lecenje moje bebe....Jer u ovoj zemlji ni bebe nemaju kvalitetnu socujalnu zastitu!!!!!!!!!!SRAMOTA!!!! Muz mi radi i sa jednom platicom mi trebamo da zivimo normalno...plus sto pola plate ode na otplatu kredita...kako da ne! Dve godine nisam mogla bebu da ostavim na cuvanje zbog tog zdravstvenog problema,a sada kada mogu da radim niko me nece jer sam majka i imam obaveza prema detetu....Nikom ne pada na pamet da me prijavi i zaposli pa da mora da mi placa bolovanje ako ne daj Boze mi dete dobije temperaturu pa ne moze u vrtic...
    PRVO sto te pitaju kada odes na razgovor za posao je: Da li si udata,imas li dete ili planiras li da radjas!!! Mogla bih o ovoj temi ceo dan....jer sam toliko razocarana zivotom u ovoj zemlji.

Senior Member emadora's Avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    A posle prestaris, pa opet nece da te zaposle. Tesko je danas biti zena u Srbiji.
    Emilija 05.08.1995.
    Isidora 17.05.2002.
    Nikola Lav 25.10.2009.

Moderator
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Evo mene je zaposlila zena i ako zna da imam bebu od 4 meseca A ja iz zezanja htela nesto, cisto da izadjem iz kuce... Radim samo popodne po 3-4h, a to je u ulici pored moje Cak sam i sa bebcem isla... Sve super... Treba nam vise takvih ljudi...

Member
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Ma, strasno! Sta vise reci na tu temu?! Tacno je da prvo sto pitaju poslodavci jeste da li imam decu. Automatski znam da nemam nikakve sanse za zaposlenje. Da li treba da lazem i da kazem da nemam porodicu? Ili da idem linijom manjeg otpora, pa da odlucim da ne budem mama uopste da bih mogla da imam posao? Izbor je nekim zenama izuzetno tezak (a nekima veoma lak, nazalost). Pitala bih ja sve te silne poslanike koji se busaju u grudi, pricajuci o tome kako nam nacija odumire i kako treba da se radja sto vise dece: "KOLIKO VI DECE IMATE, I SA KOLIKO GODINA STE VI POSTALI RODITELJI?!" Mogu da se kladim da ogromna vecina njih ima jedva tek jedno dete, a kamoli vise, a prave se pametni. NO COMMENT! Ja sam nezaposlena, vec duze vreme, mogu da dodam, i majka dva predivna sincica i u inat ovoj nasoj drzavi i njenoj nehumanoj administraciji odlucila da rodim i trece! I istrpecu i izdrzacu, ali nece mene niko ucenjivati i uvek cu odabrati decu i porodicu. Pozdrav svim mamama!

Junior Member
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    slazem se sa svim izjavama.ja sam majka bebe od 16 mjeseci.imala sam prilike 3 da se zaposlim ali kad su culi da imam malu bebu..odbili su me odma..nece da trpi posao kaze mi jedna gospodja butika..sto znaci MI UDATE ZENE ILI NEUDATE SA DJECOM NEMAMO PRAVA DA ZIVIMO I DA ZARADJUJEMO ZA ZIVOT..AKO SI CURA NECE TE JER ZNAJU DA CES SE UDAT PA SE PORODIT PA IM VALJA PLACAT PORODILJSKO BOLOVANJE..AKO IMAS DIJETE TRPI POSAO.AKO SI STAR NECE ZBOG GODINA,,PROSTO BEZOBRAZLUK..I ZELIM DA SVAKO KO ODBIJE BILO KAKVU ZENU SA DJETETOM DA SE NADJE U TOJ SITUACIJI.....I DA VIDI KAKAV JE TO OSJECAJ..

+ Reply to Thread

Dozvole postovanja

• Vi ne možete postovati nove Teme
  • Vi ne možete postovati odgovore
  • Vi ne možete postavljati attachmente
  • Vi ne možete editovati svoje postove