+ Reply to Thread
Strana 1 od 2
1 2 PoslednjiPoslednji
Prikazivanje rezultata 1 do 10 od 14

Tema: Inkluzija- šta to beše?

Senior Member
    Datum pristupanja
    May 2010

Inkluzija- šta to beše?

Svi su pričali o njoj kao o šansi za decu sa smetnjama u razvoju da dobiju ista prava, isto obrazovanje i da se bolje uklope u društvo. Moja drugarica - defektolog je gunđala da to neće pomoći nikom, da će se ta deca mučiti i da će biti meta podsmeha i zadirkivanja. Ja sam se uverila da mi kao društvo nismo sazreli za to a pogotovo u malim gradovima gde je jedina ustanova za decu sa posebnim potrebama specijalna škola u koju bez ikakvog smisla i logike upisuju u ista odeljenja decu sa različitim problemima i romsku decu normalne inteligencije koja su socijalni slučajevi i koja tu dolaze da se okupaju, dobiju obrok i tako... Koliko se i šta postigne u toj školi, nije mi poznato, ono što sam otkrila je koliko je slaba saradnja tih defektologa i vaspitača u vrtićima. Ne postoji vrtić za decu sa posebnim potrebama, samo redovni vrtić i jaslice. Dete sa problemom u razvoju koje se upiše ne dobija nikakvu ili nedovoljnu stručnu pomoć i podršku i uglavnom se tretira kao "problem". Logoped dolazi jednom u dve nedelje(!) pa ako se moje dete zatekne tamo, malo će raditi sa njim, što se nije desilo jer je bio često bolestan. Psiholog je septembra meseca trebala da napiše individualni program za moje dete od koga sam ja puno očekivala jer je uzela svu dokumentaciju da bi me krajem decembra obavestila kako taj plan predstavlja odvikavanje deteta od pelena ili učenje da pije iz šolje a ni to nije odradila jer su tek oktobra bili na seminaru za inkluziju. Za svo to vreme dete nijednom nije videla, vaspitači ne žele da ga ostavljaju na spavanju sa drugom decom jer je nemiran, razbudiće ostalu decu i roditelji će ih ispisivati. Na moje pitanje zašto ne konsultuju psihologa kada imaju problem sa mojim detetom, rekla mi je da se oni redovno čuju. ????
    iako u grupi postoje čak tri deteta sa posebnim potrebama,oni ne žele da pošalju dopis opštini da se u rad uključe defektolozi ali svakodevno! Čemu onda inkluzija i da li ja treba da sam srećna što su uopšte primili moje dete i da plaćam punu cenu iako dete boravi četiri sata a da se pritom sa njim ne radi adekvatno. Pa platiću taj dodatni rad kao što neki roditelji plaćaju časove engleskog ili baleta u vrtiću! Ovako, primorana sam da postanem Novosađanka da bi dete upisala u vrtić koji drugačije nebi mogla da priuštim jer je preskup.

Senior Member Skarlet's Avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Katastrofa.....

Senior Member
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Srna, inkluzija ne podrazumeva prisustvo defektologa. Ja sam prošla seminare za inkluziju, pa mogu da ti odgovorim na sve što te konkretno zanima. Evo ti link koji su i nama dali na seminaru http://www.inkluzija.org/ .

Senior Member
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Navodnik Orginalno postovao Rossana Pogledaj post
    Srna, inkluzija ne podrazumeva prisustvo defektologa. Ja sam prošla seminare za inkluziju, pa mogu da ti odgovorim na sve što te konkretno zanima. Evo ti link koji su i nama dali na seminaru http://www.inkluzija.org/ .
    Na ovom linku imaš i forum za roditelje i nastavnike koji rade sa decom sa smetnjama u razvoju.

Senior Member
    Datum pristupanja
    May 2010
    Hvala, pročitaću, nisam znala. Nekako mi nema logike-toj deci je potrebna pomoć da se uklope, savladaju to što uče u vrtićima ili školi, polazim od svog deteta koje se teže privikava na raspored u vrtiću, govor kasni itd.

Junior Member
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Moj bratanac koji ima usporeni psihomotorni razvoj primljen je u vrtić ali sa nalazom dva dečja psihijatra i posle prijave prosvetnoj inspekciji jer se primaju samo deca rođaka i prijatelja. Socijalna radnica i psiholog iz vrtića su prvo bile protiv prijema jer po njima detetu to neće ništa da znači jer je mali (tada je imao 2 god.i 5 mes.) već da mi se snađemo za pare i vodimo dete privatno u BG. Srećom vaspitačice su divne prema njemu. U počeku su ga pustile da radi šta hoće ali kasnije su ga polako uključivale u aktivnosti.
    Srna recime mi kako napreduje vaše dete?
    Pozdrav.

Senior Member emadora's Avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Dete treba sto pre da se ukljuci u kolektiv, a njihovi izgovori da je mali je samo dokaz njihove lenjosti i nemarnosti. Pozdrav za malog decka!!
    Emilija 05.08.1995.
    Isidora 17.05.2002.
    Nikola Lav 25.10.2009.

Junior Member
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Hvala emadora, pozdrav.

Senior Member
    Datum pristupanja
    May 2010
    Jao teto, ja sam tako razočarana, što su vam pravili problem, pogotovo što se zna da vaspitači dobojaju procenat za svako dete sa smetnjom u razvoju... Meni nisu pravili problema jer moj pedijatar nije hteo ništa da napomene, ali sam kasnije imala reči sa psihologom jer me je optužila da sam namerno prećutala. Oni generalno prime svu decu ali moj sin se tek u martu sasvim adaptirao, počeo da spava u vrtiću, prihvatio nošu i tako. Hvale ga, dobar je, učestvuje u aktivnostima. Voli da crta i peva, ima sluha.

Moderator mama m's Avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    srna svako dete je na svoj nacin.nasa decu nisu zaostala jer ih mi mazimo pazimo a ona koja su napredna pod znakom pitanja su deca koja odrastaju na ulici!tim recima je meni dr psiholog rekao pre mesec dana za mog stefana!e kad sam vec birala dobro sam izabrala!draze mi je da mi je dete voljeno i da mu nista nefali nego da odrasta na ulici kao neka deca koja ih roditelji puste jos sa nepunih 3 god.....

+ Reply to Thread

Dozvole postovanja

• Vi ne možete postovati nove Teme
  • Vi ne možete postovati odgovore
  • Vi ne možete postavljati attachmente
  • Vi ne možete editovati svoje postove