+ Reply to Thread
Prikazivanje rezultata 1 do 8 od 8

Tema: Obicaji uz rođenje bebe

Junior Member
    Datum pristupanja
    Sep 2010

Obicaji uz rođenje bebe

Zdravo svima!
    Zanima me cim vise (srpskih) obicaja, tako novih kao i starijih, kad se beba jos nije rodila i onda kad se rodi. Znaci dobrodosle su i one poslovice kad je zena trudna pa onda kazu, npr ne valja se ici u goste dok je zena u drugom stanju i slicno. Pa onda o desavanjima koje nek bi bile dobre za bebu, ne valja se ruzno misliti, jer ce beba to onda sve imati, dobro se je kupati u sred noci i slicno.
    E onda kad se beba rodi... kako izgledaju babine i ostalo desavanje kod tipicnih Srba? Rodbina navali u posjete, sta se donosi detetu (ili bolje: sta se je pre, u starim vremenima donosilo detetu), ima li koji poseban obicaj (kao sto je kod vencanja da mlada baca sito na krov, sto znaci da ce ostat u kuci ako ostaje sito na krovu)... Sta se pravi za rucak, da li postoji kakvo posebno jelo ili je samo znacilo da mora biti jelo bogato i ukusno? Ko ga je pripremao? Dobrodosle su i price kako je bilo kod vas ili vasih bliznjih...
    Pisem jedan seminar u okviru skole, pa ce mi sve vase informacije i te kako dobro doci A naravno kad budem sama prolazila kroz te dane

Senior Member mama Taca's Avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Slatka, pogledaj postove sa nazivom BABINJE , sve ce ti biti jasnije i BABSKE PRICE. nalaze se ispod ovog tvog posta pod zajednickim naslovom RAZNO

Senior Member
    Datum pristupanja
    May 2010
    Jao, ja sam to polagala iz sociologije i uživala sam dok sam spremala to ispitno pitanje jer mi je bilo jako zanimljivo. Tebi treba neka dobra knjiga o običajima, autor je Sreten nešto... Davno je bilo, zaboravila sam...Idi u biblioteku i traži.

Junior Member
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Hvala mama Taco, ocigledno sam jih propustila

Srna ... ako posedujes jos uvek sta od toga gradiva u elektronskom obliku, se priporucujem. Ako se slucajno setis naziv knjige, bilo bi super ... a i onako bi bila biblioteka moja druga tacka

Senior Member
    Datum pristupanja
    May 2010
    Na žalost, ne sećam se i učila sam iz skripta. Meni su uopšte svi ti stari običaji jako zanimljivi. Skriptu sam bacila čim sam položila ispit jer je bila u očajnom stanju. Probaj na netu da iščačkaš nešto...

Senior Member
    Datum pristupanja
    May 2010
    Kod nas je običaj da svekrva donese komplet za iznošenje bebe iz bolnice. E sad,ja sam malo modifikovala običaj tako što sam odabrala komplet i obavestila je koji sam odabrala. Ko će odbiti trudnicu!

Senior Member sandra kika jovanovic's Avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    trudnica mora sve da jede da bi jela kasnije i beba.
    ne sme nista da se krije od trudnice jer ce beba biti drcna
    trudnica ne sme da sedi na pragu kuce ili na ivici stola da se dete ne bi u kasnijoj buducnosti povredjivalo.
    po trudnicu se ne baca zemlja,pepeo i td da dete to ne bi jelo.
    trudnica ne sme da se sisa niti sta sece jer tako sece nit zivota deteta
    trudnica ne sme nista da krade jer to sto ukrade ostaje kao beleg na dete
    MaLeNa MaZa

Senior Member sandra kika jovanovic's Avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    dok se zena ne porodi nista se za bebu ne kupuje jer nije dobro za zdravlje.
    povojnice se nose ponedeljkom,sredom,petkom i nedeljom
    crveni koncic se stavlja protiv uroka.
    prvo bebino kupanje je sa vodom i jajima radi zdravlja.
    na punih 40dana beba se stavlja pored nose da bi se kasnije lakse navikla
    ako ima problem sa govorom,dete se nosi u dzak oko mlina i ceketaljke(tocak koji pokrece voda)
    TO JE SVE STO ZNAM
    ja ne verujem u to ali sam zivela u takvoj sredini
    MaLeNa MaZa

+ Reply to Thread

Dozvole postovanja

• Vi ne možete postovati nove Teme
  • Vi ne možete postovati odgovore
  • Vi ne možete postavljati attachmente
  • Vi ne možete editovati svoje postove